DROGÓWKA

Scenariusz: Wojciech Smarzowski

Reżyseria: Wojciech Smarzowski

Po co taka długa ekspozycja? Przez prawie pół godziny oglądamy film z poczuciem, że nic się nie dzieje. Wielość bohaterów i paradokumentalny sposób opowiadania potęgują wrażenie, że film będzie zbiorem scenek i gagów bez głównego bohatera ze swoją historią. Potem następuje pozytywne zaskoczenie, ale kiedy już zaczynamy śledzić historię Topy, to wchodzimy w nią zmęczeni, zniechęceni, bez entuzjazmu.

Wrażenie epizodyczności filmu, zbioru gagów portretujących życie policjantów, jest wywołane głównie przez sekwencję wyjazdu do Częstochowy. Oczywiście miło popatrzyć jak piją, ruchają i rzygają, ale nic z tej sekwencji nie wynika dla późniejszej historii Topy. To że potrafi wstawić się za kolegę? Nie jest to potrzebne, Jakubik mógłby potem po prostu powiedzieć coś w stylu "Dwa lata temu uratowałeś mi dupę w Częstochowie" i byśmy to kupili. Czy ta sekwencja portretuje środowisko i ludzi? Pewnie tak, mam jednak poczucie, że w momencie, gdy wsiadają do autobusu po nocy w burdelach, znam tych ludzi i to środowisko dość dobrze. Wreszcie wyjazd do Częstochowy jest pierwszą "akcją", zbiórka, szukanie kolegi, wyjazd, jakaś misja. Jest to mniej więcej po 10-15 minutach filmu, gdzie widzowie nawet jeśli nie są świadomi, to czują, że to jest moment, kiedy opowieść nabiera rozpędu, kiedy zaczyna się właściwa akcja filmu (unikam słowa punkt zwrotny, ale to o niego chodzi). Niestety bohaterowie jadą na misję, której nie ma. Nic się nie dzieje. Wracają. Mija pół godziny filmu i nic się nie wydarzyło.

Czy Braciak jest potrzebną postacią? Jedyne, co wnosi do historii Topy, to że woła mu lekarkę. Tę lekarkę mógłby zawołać ktoś inny: Lubos, Jakubik albo nawet Kijowska. Rozumiem założenie, że ma być ich siedmiu, bo jest siedem grzechów, ale to założenie zupełnie się nie czyta. Oczywiście kiedy wiadomo, że ono jest, da się to powiązać, ale w trakcie filmu, kiedy zajęci jesteśmy rozpoznawaniem bohaterów, szukaniem konwencji, która się zmienia po 30 minutach, wreszcie rozszyfrowywaniem wątku kryminalnego, to nie wierzę, że ktokolwiek ich chociaż policzy, a już na pewno nie zastanowi się nad różnorodnością ich grzechów.

Przez wydłużoną ekspozycję mam kłopot z wejściem w historię Topy. Przez całe jego przesłuchanie mam poczucie, że film jest o tym, że wreszcie skończy się ta zabawa i on pójdzie siedzieć. Ani przez chwilę w trakcie przesłuchania nie mam poczucia, że jest niewinny, bo został sportretowany jako taki sam zepsuty policjant jak inni (nawet mimo pomocy koledze w Częstochowie). Na przesłuchaniu myślę, że jest zły i należy mu się. Nawet jak ucieka, to mam nadzieję, że go szybko złapią. Ale jak zaczyna śledztwo w mieszkaniach, to uświadamiam sobie, że chyba jest niewinny i że o tym właśnie będzie ten film. O niesłusznie oskarżonym policjancie, który musi oczyścić się z zarzutów. Uświadamiam sobie to dopiero w połowie filmu. To duży kłopot.

Dziwi mnie końcówka, w której prostytutka zgadza się nagrywać rozmowy. Rozumiem, że nagrywa je długopisem. Wszystkie prostytutki na filmie są gołe, zakładam że ona też filmując była goła. Czy nikogo nie dziwi goła prostytutka na imprezie, która chodzi wszędzie z długopisem? A może odłożyła gdzieś ten długopis? Czy w takim razie montuje potem to nagranie i wycina fragmenty gdzie ona sama robi laskę złym politykom? Czy nie ma obaw, że koledzy jej dziecka zobaczą potem w internecie film z nią jako prostytutką? To, co robi ta kobieta, jest lekkomyślne i nielogiczne.

Scena w której jeden koleś mówi, że coś kosztuje milion i jak żyć, a drugiemu dziewczyna robi laskę, jest groteskowa. To jest kulminacja wątku kryminalnego, a ja zaczynam się śmiać. Zabrakło tylko robienia kupy i podcierania się polską flagą.

Kim jest postać, którą gra Bluszcz? Z napisów końcowych wynika, że to adwokat, ale nie wynika to z filmu. Nagle jakiś koleś, jeden ze złych, daje mu auto i pieniądze. Nie wiemy kto to. W tym momencie przestają obowiązywać reguły, wszystko się może zdarzyć. Może się pojawić dowolna postać znikąd i zrobić dowolną rzecz.

Dziędziel przed szpitalem mówi, że jest tylko jedna wersja wydarzeń. Ale my jako widzowie wiemy, że jest jeszcze inna, prawdziwa. I niestety ja nie potrafię jej sobie odtworzyć. Czemu naprawdę zabili Dorocińskiego? Wygląda na to, że on wymyślił całą tę intrygę z autostradą. A nawet jeśli nie, to co takiego zrobił, że zginął? Czy tak jak ktoś mówi, zrobił to Wabich, bo Dorociński na niego doniósł? Jeśli tak, to czy sprawa Wabicha jest niezwiązana z całym przekrętem autostradowym, a bohater rozwiązuje nie tę sprawę, którą powinien? Jak Wabichowi udało się tak nagle i tak dobrze wrobić Topę? Czy miał szczęście, czy wiedział że jego żona zdradza go z Dorocińskim? I czy wiedział, że Topa wie o zdradzie? Nie potrafię streścić tej intrygi, nie wiem który zły bohater co kazał zrobić i czemu.

Na koniec o formie. Bardzo atrakcyjna, ale nie służy kryminalnej historii. To jest zbyt szybkie, zbyt rwane. Dobre na wątki, gdzie idziemy za emocjami bohatera, a nie w sytuacji, gdzie musimy śledzić skomplikowaną intrygę i lepić ja ze strzępów informacji. Ta forma tworzy dystans do historii, widz nie ma czasu pomyśleć, więc przestaje myśleć. Po prostu ogląda czekając na rozwój wypadków, nie przejmuje się historią, nie ocenia wyborów bohatera. Jest z boku, a nie w środku.

Na koniec słowo o imponującej obsadzie. Wszyscy ci wspaniali aktorzy w drugim i trzecim planie bardzo przeszkadzają. Odrealniają całą historię, uteatralniają film, przez co emocjonalnie dystansujemy się do historii i bohatera.


Przeczytaj inne analizy

UKŁAD ZAMKNIĘTY

Wiadomo, że bohaterem jest zły człowiek i film jest o tym, że jest zły. Ale nie wiadomo, jaką ma motywację, co konkretnego chce osiągnąć i jakie przeszkody napotyka. Jest teza, ale nie ma opowieści.

CZYTAJ

WSZYSTKO

To pierwszy polski film finansowany przez internautów. To film, o którym wielokrotnie mówiło się w Wiadomościach, Teleexpressie, Panoramie, Dzień Dobry TVN. I niestety to film z bardzo słabym scenariuszem.

CZYTAJ
POWRÓT DO LISTY ANALIZ


O MNIE

Bardzo lubię oglądać filmy i zazdroszczę wszystkim, którzy spędzają życie na ich robieniu. Na tym poczytnym blogu z humorem punktuję słabości i niekonsekwencje analizowanych produkcji, starając się udowodnić, że ich scenariusze są nieskończone. Nowe analizy publikuję dopiero, jak filmy znikają z kin. Wszystkim czytelnikom, widzom i twórcom życzę lepszych scenariuszy i zachęcam do chodzenia na polskie kino. A jeśli ktoś marzy o takiej analizie swojego tekstu, zapraszam do przeczytania FAQ.

Artur Wyrzykowski

FAQ

· Hej Artur! Co ty właściwie robisz?

Jestem analitykiem. Czytam teksty i analizuję je pod kątem gatunku, konstrukcji opowieści, przebiegu wątków, przebiegu postaci, relacji, konstrukcji scen, przesłania.

· Czyli jesteś konsultantem scenariuszowym?

Nie. Zadaniem konsultanta jest towarzyszenie autorowi w procesie tworzenia. Konsultant nie daje autorowi gotowych rozwiązań, tylko poprzez zadawanie właściwych pytań uświadamia mu słabości w jego tekście i nakierowuje na lepsze rozwiązania. Wierzę, że każdy autor potrzebuje konsultanta i mogę wielu polecić. Ja natomiast pracuję z tekstem, nie z autorem. Dekonstruuję opowieść i proponuję swoje rozwiązania, które autor może wykorzystać, jeśli chce. Najlepiej zgłosić się do mnie, kiedy wszyscy myślą, że scenariusz jest gotowy i nadaje się do produkcji.

· Jak to właściwie wygląda?

Tak jak moja modelowa analiza "Pokotu", "Twarzy", "Układu Zamkniętego" lub "Chrztu". Przy okazji polecam też lekcję z podstaw konstruowanai opowieści: "Dywizjon 303" i "Najlepszy".

· Ile kosztuje taka znakomita, modelowa analiza?

Jeśli Twój film jest już w kinach, to dostaniesz ją za darmo. Jeśli jednak wciąż rozwijasz projekt, to powinieneś mieć budżet na prace literackie. Dla autorów, którzy nie związali się jeszcze z producentami, przygotowałem promocje.

Masz projekt? Napisz: halo@arturwyrzykowski.pl

DOUCZKI


POLECAM

W kinach od 2 listopada:W kinach od 9 listopada:

NAJMOCNIEJ POLECAM