CHRZEST

Scenariusz: Grzegorz Jankowski, Grażyna Trela, Dariusz Glazer

Reżyseria: Marcin Wrona

We wspaniałej szkole StoryLab.pro co miesiąc prowadzę bardzo popularny warsztat z analizy scenariusza Z ekierką na film. W październiku 2018 roku analizowaliśmy polski dramat kryminalny "Chrzest". Gościem specjalnym naszego spotkania był producent filmu Leszek Rybarczyk.

Za każdym razem wspólnie z uczestnikami warsztatu definiujemy nasze oczekiwania względem przekazu, jakim w ogóle jest film, potem względem wybranego gatunku, a potem oglądamy wybrany film i co kilka scen zatrzymujemy, by zbadać, co na tym etapie rozumiemy, jak się czujemy, jakie pytania film przed nami stawia. Na koniec precyzyjnie omierzamy, które z naszych oczekiwań zostały spełnione, które z postawionych pytań zostały odpowiedziane i kiedy. Badamy konstrukcję dramaturgiczną, przebieg fabularny, reakcje widza i przesłanie opowieści.

Polecam również analizę filmu "Układ zamknięty", którą zrobiliśmy w kwietniu 2018.


5 minuta

WIEMY:
Michał ratuje życie tonącemu Jankowi, jako jedyny z grupy zauważa problem i odważnie rusza na pomoc. Kilka miesięcy później Michał robi coś nielegalnego na torach. Woli rozwalić sobie w głowę, niż zdradzić współpracowników. Nie przeraża go nawet wizja wielu lat w więzieniu. Michał jest odważnym opiekunem, dwa razy kogoś ratuje. Prawdopodobnie to Michał jest naszym bohaterem.

PYTANIA:
• Co nielegalnego robi Michał na torach?
• Czy Michał żyje jako przestępca, czy to dopiero pierwsza nielegalna przygoda?

9 minuta

WIEMY:
Poniedziałek. Janek wyszedł z wojska, ale wciąż jest w mundurze. Przyjeżdża do domu Michała, ale jego nie ma. Magda, żona Michała, nie spodziewała się Janka, a on w ogóle o niej nie słyszał. Jest też zaskoczony, że Michał ma dziecko. Magda poznała Michała, gdy mu zszywała głowę, więc Michał nie spędził wielu lat w więzieniu. Janek czuje się jak u siebie, jest bezczelny, nie szanuje Magdy, ale mu się podoba.

PYTANIA:
• Dlaczego Janek przyjechał? Czy Michał o tym wie?
• Dlaczego Michał i Janek przez kilka lat nie mieli kontaktu?
• Dlaczego Michał nie siedział w więzieniu?
• Czy Janek posiądzie Magdę?

18 minuta

WIEMY:
Michał i Janek to wciąż najlepsi przyjaciele. Michał cieszy się z wizyty Janka, spodziewał się jej, bo wysłał żonę do fryzjera. Pokazuje Jankowi cały dom. Janek chce znów pracować dla Grubego, ale Michał mówi, że już z tym skończył. Michał prosi Janka, żeby był chrzestnym jego syna, dlatego go zaprosił. Janek się zgadza.
Wtorek. Michał prowadzi firmę produkującą okna. Szybko osiągnął duży sukces. W firmie jest jakiś problem z pieniędzmi, Michał kłóci się ze swoim pracownikiem. Michał rozmawia z Jankiem, dwa razy pyta go, co chce robić w życiu. Proponuje mu, by pracował w jego firmie. Janek nie wie, co chce robić. Pyta Michała, dlaczego tak szybko wyszedł z więzienia. Michał mówi, że wyszedł, bo nic na niego nie mieli. Janek rzuca granat do wody obok Michała. Jest nieodpowiedzialny, chce się bawić.

PYTANIA:
• Dlaczego Janek nie pytał o powód wyjścia z więzienia dwa lata temu, gdy Michał wychodził z więzienia? A jeśli nie mieli kontaktu, to dlaczego teraz nie pyta, dlaczego nie mieli kontaktu?
• Czy Michał zdradził swoich współpracowników policji?

UWAGA!
Przyjazd Janka nie spowodował jeszcze żadnego zaburzenia w życiu Michała. Podobnie pojawienie się w domu Michała nie spowodowało jeszcze żadnego zaburzenia w życiu Janka. Jest tajemnica, którą widz musi odkryć, ale nie ma akcji.

22 minuta

WIEMY:
Michał, Janek i Magda spędzają miły czas na dachu. Magda chce przełożyć chrzest. Argumentuje, że syn jest chory, chociaż to jasne, że nie jest chory, bo siedzi z nimi na dachu w lekkim ubranku. Michał się nie zgadza. Nagle ktoś dzwoni i nazywa Magdę lalunią. Michał bez słowa wychodzi z mieszkania, jest zdenerwowany.

PYTANIA:
• Dlaczego Magda szuka wymówki, żeby przełożyć chrzest? Jeśli chodzi o Janka, to przecież im później będzie chrzest, tym dłużej Janek u nich zostanie.
• Kim są ludzie, którzy dzwonią do Michała?
• Czego od niego chcą, czyli jaki problem ma Michał?
• Czy to pierwszy raz, kiedy dzwonią do domu?

23 minuta

WIEMY:
Michał wie, kto do niego dzwonił i wie, gdzie ich znaleźć. Jedzie do nich, rzuca się sam na trzech. Dwóch ucieka, a jednego Michał masakruje. Michał jest bardzo odważny, nie boi się. Natomiast gangsterzy są bardzo słabi, niegroźni, a wręcz bojaźliwi.

PYTANIA:
• Czy to pobicie rozwiąże problem Michała?
• Czy za to pobicie Michała spotka kara?
• Dlaczego ci ludzie się go boją i przed nim uciekają, zamiast we trzech go pokonać?

26 minuta

WIEMY:
Janek wychodzi po papierosy i przypadkiem spotyka gangsterów, których pobił Michał. Mówią Jankowi, że ma się nie trzymać z Michałem, bo już ledwo dyszy. Mówią mu, żeby się zgłosił do Grubego. Odjeżdżają.

PYTANIA:
• Skąd wiedzieli, że Janek teraz będzie szedł ulicą? Jaki mieli plan na spotkanie go, gdyby akurat nie wyszedł po papierosy?
• Czy groźba, że Michał ledwo dyszy, jest wynikiem tego, że ich pobił, czy i tak na niego polują? Jeśli polują, to dlaczego się go boją?

30 minuta

WIEMY:
Środa. Janek dowiaduje się, że Michał poszedł na współpracę z policją, zdradził i uciekł do Warszawy. Przypadkiem spotkał kogoś z gangu Grubego i teraz musi płacić Grubemu 10 tysięcy za każdy dzień życia. Jak przestanie, to go zabiją. Michał nie wie, co ma zrobić. Ma pieniądze jeszcze na dwa dni. Janek nie akceptuje zdrady Michała, wyjeżdża. Michał nie stara się go zatrzymać, ale zapewnia, że jego nie zdradził.

PYTANIA:
• Dlaczego Michał nie zabije Grubego, skoro gang Grubego boi się Michała? Dlaczego Michał woli zginąć i zostawić dziecko bez ojca, niż żyć jako morderca gangstera?
• Dlaczego Michał nie ucieknie, skoro już raz to zrobił i działało przez prawie dwa lata? Tym razem może uciec do małego miasteczka, albo zagranicę. Przecież ma pieniądze.
• Dlaczego Michał nie zgłosi tego na policję? Skoro raz poszedł na układ, to policja go chroni, a skoro już raz zdradził Grubego, to nie powinien mieć problemów, żeby znów to zrobić.
• Jaka jest konsekwencja zdrady Michała dla gangu? W jaki sposób Gruby ucierpiał?
• Dlaczego Michał nie stara się zatrzymać Janka na chrzest? Zapraszając go, musiał się liczyć z tym, że ta tajemnica wyjdzie na jaw.

32 minuta

WIEMY:
Janek jest na dworcu kolejowym. Waha się. Widzi auto gangu Grubego, ucieka przed nimi. Janek wraca do Michała, kupił koszulę na chrzest.

WAŻNE!
Dopiero tutaj jest pierwszy punkt zwrotny, a głównym bohaterem opowieści okazuje się Janek. To on nagle dowiaduje się, że życie jego przyjaciela, który dwa razy go uratował, jest zagrożone. Janek podejmuje decyzję i wraca, żeby uratować Michała. Pytanie dramaturgiczne filmu brzmi "Czy Jankowi uda się uratować Michała?"

PYTANIA:
• Skąd gangsterzy wiedzieli, że Janek będzie na dworcu? Czy śledzili go od wyjścia z domu? Czy gangsterzy obserwują dom Michała? Po co?
• Czy gangsterzy dogonili Janka? Czy ich spotkanie miało wpływ na decyzję Janka o powrocie? Czy coś wtedy ustalili?

38 minuta

WIEMY:
Po próbie chrztu Michał jedzie do Grubego zapłacić. Janek jedzie z nim, ale Michał każe mu zostać w samochodzie. Jednak Janek nie zostaje i niezauważony przez nikogo wchodzi do restauracji Grubego. Tam widzi, jak Michał jest szturchany. Potem Janek stara się przekonać Michała do działania, ale Michał odmawia. To pierwsza przeszkoda na drodze Janka: Michał nie chce walczyć.

PYTANIA:
• Co to jest za gang, gdzie każdy z ulicy może wejść niezauważony i wszystko podejrzeć? Dlaczego Michał nie wejdzie w taki sposób i nie zabije Grubego?
• Dlaczego Michał nagle boi się gangu i pozwala na szturchanie? Dlaczego ich nie pobije, tak jak poprzednio?
• Dlaczego oni go nie biją, nie łamią mu nosa albo palców? Dlaczego on może ich zmasakrować, a oni mogą go tylko poszturchać?
• Dlaczego przywiózł tu Janka, skoro nie chciał, żeby Janek to widział? Dlaczego nie zostawił go razem z rodziną, skoro zależy mu, żeby Magda go polubiła?

43 minuta

WIEMY:
Czwartek. Janek przychodzi do Grubego i stara się przekonać go, żeby obniżył cenę życia Michałowi. Gruby się nie zgadza, przez Michała brat Grubego siedzi w więzieniu. To druga przeszkoda na drodze Janka: Gruby nie chce odpuścić. Gruby wyjaśnia, że on i jego gang przyjechali do Warszawy, bo mają tu trochę roboty. Proponuje Jankowi współpracę, on się zgadza.

PYTANIA:
• Co to znaczy, że Gruby ma trochę roboty w Warszawie? Czy w każdym mieście ma trochę roboty, czy przypadkiem trafił do tego miasta, w którym akurat ukrywa się jego największy wróg?
• Czy Janek zostanie wiernym żołnierzem Grubego?

53 minuta

WIEMY:
Piątek. Michał i Magda oddalają się od siebie. Mają nieudany seks. W tym czasie Janek jest na misji z Grubym. Zabijają małżeństwo, które nie oddało pieniędzy. Janek na polecenie Grubego masakruje mężczyznę. Potem w lesie pije wódkę i cierpi. Gang Grubego jednak jest groźny.

PYTANIA:
• Jak działa ten gang? Dlaczego tutaj to bezwzględni mordercy-sadyści, ale jak jeden Michał ich atakuje, to uciekają? Dlaczego chcą od małżeństwa pieniądze, ale ich nie okradają po zabiciu?
• Janek widział, że gang zabił żonę dłużnika. Czy stawka rośnie i Magda jest również zagrożona?

55 minuta

WIEMY:
Janek stara się przekonać Michała, żeby wyjechał. Podaje rozsądne argumenty, ale Michał mówi, że nie ucieknie ze wszystkimi wujkami i ciociami. To trzecia przeszkoda na drodze Janka: Michał nie chce uciekać. Michał zdradza Jankowi swój plan: to Janek ma zastąpić Michała, zaopiekować się Magdą i ich synem. To czwarta przeszkoda na drodze Janka: Janek może wiele zyskać na śmierci przyjaciela.

PYTANIA:
• Czy Magda, żona Michała, jest psem, którego mężczyźni mogą sobie przekazywać bez pytania o zdanie?
• Dlaczego plan Michała jest tak głupi? Przecież Magda, jeśli jest człowiekiem, to nigdy nie zwiąże się z Jankiem, bo zawsze będzie łączyć jego tajemnicze pojawienie się ze śmiercią męża. Nigdy mu nie zaufa, a on i tak pewnie wyjedzie, jak policja zacznie go przesłuchiwać i naciskać.
• Czy Michał kocha swoją żonę, skoro nie mówi jej o tak ważnej sprawie, która dotyka całą rodzinę?
• Dlaczego teraz Michał myśli o wujkach i ciociach, a nie myślał o nich, gdy zdradzał Grubego? Dlaczego wtedy Gruby nic nie zrobił jego ojcu, a teraz zrobi?

62 minuta

WIEMY:
Magda, po tygodniu bycia służącą we własnym domu, przebudziła się i żąda wyjaśnień od Janka. On nic nie wyjaśnia, więc ona każe mu się wynosić. On jest gotów się wynosić, ale wtedy Magda znów przemienia się w kobietę, która akurat przeżywa to, czego potrzebują autorzy, porzuca swoją stanowczość i zaczynać rozpaczać. Oczywiście uspokaja się dopiero w ramionach Janka i oczywiście ich objęcie widzi Michał, który wściekły wychodzi z mieszkania. Janek go dogania piętro niżej, krzyczą na klatce. Janek zapewnia, że tylko pocieszał Magdę.

PYTANIA:
• Dlaczego Michał nadinterpretuje objęcie Janka i Magdy, skoro musiał słyszeć, jak ona kilka sekund wcześniej krzyczała "wynoś się"?
• Nawet jeśli nie słyszał, to dlaczego złości go, że jego plan się udaje i Janek zbliża się do jego rodziny?
• Dlaczego Janek był gotów się wynosić? Czy już porzucił swoją misję ratowania Michała? Czy to koniec opowieści?
• Dlaczego Magda, która chciał poznać tajemnicę Janka, nie wychyla się przez otwarte drzwi, żeby posłuchać krzyków na klatce?

68 minuta

WIEMY:
Niedziela. Michał i Magda mają udany seks. Ich problem zniknął, Magda miała orgazm i już nie zadaje niewygodnych pytań. Szykowanie do Chrztu. Przyjeżdża ojciec Michała, poznaje Magdę i swojego wnuka. Janek przejmuje rolę głowy rodziny, autorzy nawet wyłączają prąd w domu, żeby Janek mógł go włączyć.

UWAGA!
Niedziela to zapowiadana od początku kulminacja. Wiemy, że tutaj wszystko się wyjaśni. Wiemy też, że jest to opowieść o Janku, który podjął decyzję, że uratuje swojego przyjaciela. Więc spodziewamy się, że tego dnia nastąpi kulminacyjna walka Janka, jego starania będę największe.

PYTANIA:
• Jak Michał dożył do niedzieli, skoro miał pieniądze tylko do piątku? Dlaczego Gruby go jeszcze nie zabił?
• Dlaczego ojciec dopiero teraz poznaje Magdę i wnuka? Nawet jeśli przez lata Michał się ukrywał, to od jakiegoś czasu już się nie ukrywa, więc dlaczego od razu nie pojechał do ojca albo nie zaprosił go tutaj? Dlaczego nie zależy mu, żeby ojciec zbudował więź z Magdą i wnukiem i zaopiekował się nimi, kiedy jego już nie będzie?
• Jak Michał wytłumaczył Magdzie i jej rodzicom, że na ślubie i potem nie było nikogo z jego rodziny? Jak teraz wytłumaczył, że jego ojciec żyje i mieszka w innym mieście?

78 minuta

WIEMY:
Chrzest i impreza. Nasz bohater Janek nic nie robi, natomiast Michał coraz więcej pije i coraz bardziej przeżywa. Widzi, że samochód gangu Grubego parkuje w oddali. Michał wyznaje miłość Magdzie, wreszcie mówi Jankowi, że to nie może się tak skończyć. Decyduje się pomówić z Grubym. Janek zostaje w lokalu, ale Magda każe mu iść za Michałem. Janek idzie i stara się go zatrzymać.

PYTANIA:
• Dlaczego dopiero teraz Michał podejmuje decyzję, że chce żyć? Co się zmieniło tego dnia? Przecież już wcześniej widział życie rodzinne, już wcześniej czuł nadchodzący koniec.
• Dlaczego Janek nie chce za nim iść? Jaki on miał plan, gdyby Magda go nie wygoniła?
• Dlaczego Janek stara się powstrzymać Michała przed rozmową z Grubym? Przecież sam go do tego zachęcał. Jaką Janek ma dla przyjaciela alternatywę?

80 minuta

WIEMY:
Janek zabija Michała na oczach Grubego. Topi go w rzece, z której kiedyś Michał go uratował. Chrzci się na gangstera. Koniec.

PYTANIA:
• Dlaczego Janek zabija Michała? Czy taki miał plan, czy to spontaniczna decyzja?
• Jeśli taki miał plan, w którym momencie go przyjął? Czy Gruby tego oczekiwał? I na czym polegał ten plan, skoro Michał sam zdecydował, że pójdzie na plażę, a Janek poszedł za nim dlatego, że Magda mu kazała?
• Jeśli to była spontaniczna decyzja, to czy Janek kierował się chęcią wyróżniania się przed Grubym, czy chęcią oszczędzenia bólu Jankowi lub uchronienia jego rodziny?
• Na co Janek liczy po takim zabójstwie? Przecież policja będzie wiedziała, że Michał zginął na plaży, po tym jak Janek za nim poszedł. On będzie głównym podejrzanym i pewnie będzie musiał się ukrywać. Więc nie czeka go ani kariera władcy Magdy, ani kariera gangstera Grubego.


PODSUMOWANIE

KONSTRUKCJA DRAMATURGICZNA

Długo wydaje się, że to Michał jest głównym bohaterem i długo nic się nie dzieje, ale jesteśmy zaangażowani w opowieść, ponieważ mamy tajemnicę do odkrycia. Po trzydziestu minutach jest jasne, że bohaterem jest Janek, który podejmuje decyzję, by uratować Michała. Janek podejmuje kilka prób, by osiągnąć swój cel, ale wszystkie od razu kończą się porażką, więc Janek przez całą opowieść nie zbliża się do swojego celu. W kulminacji Janek z niezrozumiałych powodów porzuca swój cel i staje się katem przyjaciela, którego chciał ratować.

PRZEBIEG FABULARNY

Film nie odpowiada na wiele pytań:
• Co nielegalnego robi Michał na torach?
• Czy Michał żyje jako przestępca, czy to dopiero pierwsza nielegalna przygoda?
• Dlaczego Michał i Janek przez kilka lat nie mieli kontaktu? Dlaczego Janek od początku o to nie pyta?
• Dlaczego Magda szuka wymówki, żeby przełożyć chrzest?
• Czy to pierwszy raz, kiedy gangsterzy dzwonią do domu Michała?
• Czy za to pobicie Michała spotka kara?
• Dlaczego gangsterzy boją się Michała i przed nim uciekają, zamiast we trzech go pokonać?
• Dlaczego Michał nie zabije Grubego, skoro gang Grubego boi się Michała?
• Dlaczego Michał nie ucieknie, skoro już raz to zrobił i działało przez prawie dwa lata?
• Dlaczego Michał nie zgłosi tego na policję?
• Dlaczego Michał nie stara się zatrzymać Janka na chrzest?
• Skąd gangsterzy wiedzą, gdzie jest Janek, gdy wychodzi? Czy gangsterzy obserwują dom Michała? Po co?
• Czy gangsterzy dogonili Janka? Czy ich spotkanie miało wpływ na decyzję Janka o powrocie? Czy coś wtedy ustalili?
• Co to jest za gang, gdzie każdy z ulicy może wejść niezauważony i wszystko podejrzeć?
• Dlaczego Michał nagle boi się gangu i pozwala na szturchanie? Dlaczego ich nie pobije, tak jak poprzednio?
• Dlaczego oni go nie biją, nie łamią mu nosa albo palców? Dlaczego on może ich zmasakrować, a oni mogą go tylko poszturchać?
• Dlaczego przywiózł tu Janka, skoro nie chciał, żeby Janek to widział? Dlaczego nie zostawił go razem z rodziną, skoro zależy mu, żeby Magda go polubiła?
• Co to znaczy, że Gruby ma trochę roboty w Warszawie? Czy w każdym mieście ma trochę roboty, czy przypadkiem trafił do tego miasta, w którym akurat ukrywa się jego największy wróg?
• Jak działa ten gang? Dlaczego tutaj to bezwzględni mordercy-sadyści, ale jak jeden Michał ich atakuje, to uciekają? Dlaczego chcą od małżeństwa pieniądze, ale ich nie okradają po zabiciu?
• Czy stawka rośnie i Magda jest również zagrożona?
• Czy Magda, żona Michała, jest psem, którego mężczyźni mogą sobie przekazywać bez pytania o zdanie?
• Czy Michał kocha swoją żonę, skoro nie mówi jej o tak ważnej sprawie, która dotyka całą rodzinę?
• Dlaczego plan Michała jest tak głupi?
• Dlaczego teraz Michał myśli o wujkach i ciociach, a nie myślał o nich, gdy zdradzał Grubego? Dlaczego wtedy Gruby nic nie zrobił jego ojcu, a teraz zrobi?
• Dlaczego Michał nadinterpretuje objęcie Janka i Magdy, skoro musiał słyszeć, jak ona kilka sekund wcześniej krzyczała "wynoś się"?
• Nawet jeśli nie słyszał, to dlaczego złości go, że jego plan się udaje i Janek zbliża się do jego rodziny?
• Dlaczego Janek był gotów się wynosić? Czy już porzucił swoją misję ratowania Michała?
• Dlaczego Magda, która chciał poznać tajemnicę Janka, nie wychyla się przez otwarte drzwi, żeby posłuchać krzyków na klatce?
• Jak Michał dożył do niedzieli, skoro miał pieniądze tylko do piątku? Dlaczego Gruby go jeszcze nie zabił?
• Dlaczego ojciec dopiero teraz poznaje Magdę i wnuka?
• Jak Michał wytłumaczył Magdzie i jej rodzicom, że na ślubie i potem nie było nikogo z jego rodziny? Jak teraz wytłumaczył, że jego ojciec żyje i mieszka w innym mieście?
• Dlaczego dopiero teraz Michał podejmuje decyzję, że chce żyć? Co się zmieniło tego dnia?
• Dlaczego Janek nie chce za nim iść? Jaki on miał plan, gdyby Magda go nie wygoniła?
• Dlaczego Janek stara się powstrzymać Michała przed rozmową z Grubym? Przecież sam go do tego zachęcał. Jaką Janek ma dla przyjaciela alternatywę?
• Dlaczego Janek zabija Michała? Czy taki miał plan, czy to spontaniczna decyzja?
• Jeśli taki miał plan, w którym momencie go przyjął? Czy Gruby tego oczekiwał? I na czym polegał ten plan?
• Jeśli to była spontaniczna decyzja, to czy Janek kierował się chęcią wyróżniania się przed Grubym, czy chęcią oszczędzenia bólu Jankowi lub uchronienia jego rodziny?
• Na co Janek liczy po takim zabójstwie?

To prawie 40 pytań fabularnych, które postawił przed widzami film i na które nie ma odpowiedzi. Można uznać, że niektóre nie mają dużego znaczenia dla zrozumienia opowieści, ale większość ma bardzo duże znaczenie i brak tych odpowiedzi powoduje, że opowieść jest niezrozumiała. Nie wiadomo, dlaczego ci bohaterowie podejmują właśnie takie decyzje.

OCZEKIWANIA GATUNKOWE

Ten film spełnia wszystkie naszego oczekiwania gatunkowe:

DRAMAT:
• Opowieść o zwykłych ludziach, którzy mają poważne problemy i traktują je poważnie.

KRYMINAŁ:
• Bohaterowie naruszają prawo
• Intryga, którą widz musi odkryć
• Dwie walczące ze sobą strony, dobrzy i źli
• Dążenie do sprawiedliwości
• Sceny akcji, przemoc, broń

OCZEKIWANIA OGÓLNE

Film nie spełnia wszystkich naszych oczekiwań, jakie mamy do każdego filmu:

• Nie jest wiarygodny.
Brak konsekwencji w prowadzeniu fabuły i ekspozycji motywacji postaci do podejmowanych decyzji uniemożliwiają nam uwierzenie, że przedstawione wydarzenia i decyzje bohaterów są prawdopodobne. Szczególnie dotyczy to Grubego i jego gangu, oraz Magdy.

• Jest angażujący intelektualnie, czyli jest ciekawy.
Pierwszy akt to tajemnica, drugi akt to działanie bohatera, jedynie trzeci akt jest niezrozumiały.

• Jest angażujący emocjonalnie, czyli mamy związek z bohaterem.
Pomijając trzeci akt, dobrze rozumiemy Janka, który stara się uratować swojego przyjaciela. Natomiast wcale nie rozumiemy Michała, który poddaje się bez walki.

• Nie ma przesłania.
Ponieważ nie rozumiemy, dlaczego w kulminacji Janek zabija Michała, zamiast go ratować, nie wiemy, czego się nauczył walcząc o swojego przyjaciela. Jego nauka jest przesłaniem dla widzów, więc jeśli nie wiemy, czy czegoś się nauczył, to nie wiemy, co chcieli nam przekazać autorzy. Rozumiemy, że to przesłanie dotyka tematu stawania się złym, ale jakie jest konkretnie - nie wiadomo.


WNIOSEK

Przedstawiony scenariusz ma wiele problemów, które należało rozwiązać przed rozpoczęciem produkcji. Mimo tego ten film odniósł artystyczny sukces i w 2010 roku otrzymał Srebrne Lwy w Gdyni. Ale w tym roku otrzymał je "Kamerdyner", więc radzę nie mierzyć jakości opowieści nagrodami w Gdyni.


Jeśli ta analiza czegoś Cię nauczyła, rozważ wsparcie 5 zł:

Wspieraj Autora na Patronite
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszam też do przeczytania innych analiz:


WSZYSTKO

To pierwszy polski film finansowany przez internautów. To film, o którym wielokrotnie mówiło się w Wiadomościach, Teleexpressie, Panoramie, Dzień Dobry TVN. I niestety to film z bardzo słabym scenariuszem.

KOLORY ZŁA: CZERWIEŃ

Ta opowieść składa widzom fałszywą obietnicę, że jest kryminałem detektywistycznym. Katalog postaci, relacji i motywacji jest atrakcyjny, ale ten katalog nie został wykorzystany w angażującym procesie rozwiązywania zagadki. Chociaż bohater prowadzi śledztwo, to sam niczego nie odkrywa.

POWRÓT DO LISTY ANALIZOBSERWUJ
InstagramFacebook

O MNIE


Artur Wyrzykowski - analityk opowieści. Prowadzę prace scenariuszowe filmów i seriali: od streszczenia ustawiającego konstrukcję opowieści do tekstu gotowego do produkcji. Analizuję scenariusze, gdy producenci nie wiedzą, co dalej, albo gdy trzeba skrócić scenariusz i dopasować go do budżetu. Konsultuję wersje montażowe.

Wkrótce będę robić debiut "To się nie dzieje", który piszę, reżyseruję i produkuję. Ale zdjęcia za troszkę, więc mam jeszcze czas na analizy. Zapraszam: artur@nieskonczone.pl

Na tym poczytnym blogu analizuję polskie filmy i staram się udowodnić, że ich scenariusze są nieskończone. Jeśli moje analizy są dla Ciebie wartościowe, zachęcam do wsparcia:

Postaw mi kawę na buycoffee.toDOUCZKI
ANALIZY ZAGRANICZNYCH FILMÓW
MOJE FILMY